اندازه طبیعی ریزش مو رو مورد توجه بگیرین و اگه موهاتون به صورت غیر طبیعی در حال ریزش بود حتما به فکر درمان باشین.

موهای سرگردان، همه جا هستن. روی میز کارتون، روی بالش ها و در راه آب حموم! اونا آزار دهنده و خجالت بیارن، و بعضی وقتا هم می تونن نشونه ی یه مشکل بزرگتر باشن.

در بیشتر وقتا، پیداکردن تارهای ریخته ی مو طبیعیه، اما چیجوری می توان فهمید که ریزش موها غیر طبیعیه؟ ما با «لری شاپیرو» متخصص و جراح بازسازی مو در مورد ریزش مو صحبت کردیم.

شایع ترین علل ریزش مو چیه؟

دکتر شاپیرو می گوید: ریزش مو می تونه به دلایل بسیاری اتفاق بیفته. آسیب گرمایی به وجود اومده بوسیله سشوار، اتوهای فرکننده و صاف کننده و هم اینکه اکستنشن و رنگ مو، منتهی به شکنندگی موها می شن.

استرس و رژیم غذایی هم عوامل مهمی هستن. اگه ویتامین و پروتئین کافی نگیرین، فولیکول های موی شما قوی و سالم نمی مونن. دلایل متابولیکی بسیاری هم هست. مشکل تیروئید هم یکی از دلیلای شایع ریزش مو می باشه.

چه مقدار ریزش مو طبیعیه؟

دکتر شاپیرو می گوید: سر آدم بطور متوسط حدود ۱۰۰ هزار تا ۱۵۰ هزار تار مو داره. ریزش ۳۰ تا ۵۰ تار مو در روز طبیعیه. اما اگه روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰، تار مو از دست می بدید باید به دکتر مراجعه کنین.

شکل های جور واجور خاصی از موها بیشتر از بقیه می ریزن؟

دکتر شاپیرو می گوید: احتمال ریختن موهای فر، بیشتر از موهای معمولیه. دلیلش اون هستش که بیشتر وقتا، زنائی که موی فر دارن دوست دارن با وسایل گرمایی، موهاشون رو صاف کنن، که این کار به فولیکول موهاشون آسیب می رساند.

گرما، رطوبت لازم مو رو از بین می برد، و ساقه ی مو رو خشک، شکننده، و نازک می کنه. زنائی که موهای بلندتری دارن، شاید فکر کنن که ریزش موهاشون بیشتره، چون راه آب حموم زودتر می گیرد. اما این به دلیل اون هستش که موهای بلندتری در اون گیر می کنه، نه فقط اینکه موهاشون بیشتر می ریزد.

نشونه های فولیکول سالم چیه؟

دکتر شاپیرو می گوید: بافت موی شما نشون دهنده ی اون هستش که فولیکول های شما سالم هستن یا نه. با به کار گیری دو یا چند آینه، موی قسمت وسط پشت سرتون رو بررسی کنین. روی سر هرکی، بطور طبیعی یه برآمدگی هست که به برآمدگی اکسیپیتال معروفه.

شما باید اینجا به دنبال تغییر بافت موتون بگردین. موی این قسمت، هیچوقت نباید عوض شه. پس اگه کیفیت این قسمت از موهاتون مانند بقیه ی موهاتون نیس، یا نازکتره و نورانی نیس، فورا به متخصص مراجعه کنین. چون اگه مشکلی درموهایتان وجود داشته باشه ۴ تا ۶ ماه طول می کشد تا اثرات اون رو ببینین.

یه راه دیگه واسه کنترل موها اینه که در ریشه ی موهای ریخته شده، به دنبال حباب های عمودی باشین. این مسئله، نشونه ی اون هستش که تار موی شما عمر کامل خود رو سپری کرده و بطور طبیعی ریخته.

علاوه بر دوری از وسایل گرمایی، واسه جلوگیری از ریزش مو چه کاری می توان انجام داد؟

دکتر شاپیرو می گوید: تغییرات در کارکرد غده ی تیروئید، معمولا با ریزش مو در ارتباطه. اون پیشنهاد می کنه از سویا استفاده نکنین، چون مشخص شده که سویا بر کارکرد تیروئید بیشتر افراد، تاثیر منفی می گذارد.

اما موثرترین راه واسه سالم نگه داشتن موها و ؟ مطمئن شید که از رژیم غذایی تون، به اندازه ی کافی ویتامینهای B، آهن و پروتئین دریافت می کنین.

ویتامینای ضد ریزش مو

به چه دلیل موهایم می ریزد؟ ۶ دلیل اصلی ریزش مو

ریزش مو سرخاب سفیداب سلامت مو