اید زنگ اخطار با ۳۰۰ هکتار بافت فرسوده در شهرستان کاشمر که روی غول خسته گسل درونه و کاشمر ساخته شده، به صدا در بیاد تا مسوولان به فکر چاره باشن.

 

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، این موضوع که زلزله در کاشمر بسیار خطرناک هستش و خسارتای جبران ناپذیری داره رو همه مسوولان شهرستان می دونن، با این حال هنوز کار چندانی واسه ایمن سازی شهر کاشمر و روستاهای اون به خصوص در بخش کوه سرخ انجام نشده که می خواد مسوولان توجه خاصی به این بخش جهت مقاوم سازی منازل مسکونی داشته باشن.

هر لحظه امکان وقوع زمین لرزه هست

با اینکه بعضیا فکر می کنن گسل درونه و گسل کاشمر که این شهر روی اون واقع شده خاموشه، اما نباید از یاد برد که احتمال وقوع زلزله همیشه هست، نمی شه جلوی وقوع حوادث رو گرفت ولی میشه با برنامه ریزی علمی که در بین مسوولان کمتر تماشاگر اون هستیم این سوانح طبیعی رو شناخت و آسیب پذیری و خسارات به وجود اومده از طریق اونا رو کم کرد.

مهدی شرافتی، کارشناس مدیریت بحران در شهرستان کاشمر در گفت وگو با ایسنا، منطقه خراسان، با اشاره به موقعیت بزرگترین گسل استان خراسان رضوی که اسم اون از روستای درونه بردسکن گرفته شده، گفت: گسل درونه به طول۷۰۰ کیلومتر که اسم اصلی اون گسل بزرگ کویر ایرانه، از شمال شهر نایین در استان اصفهان شروع و به صورت یه قوس به سمت جنوب شرقی کشور ادامه پیدا می کنه، از شمال شهرهای بردسکن، خلیل آباد، کاشمر و جنوب تربت حیدریه و قسمتایی از خواف می گذره و تا افغانستان ادامه داره.

ایشون هم اینکه به گسل دیگری به نام گسل کاشمر که از وسط این شهر عبور می کنه، اشاره کرد و گفت: با اینکه کاشمر روی دو گسل که دارای سرشاخهای زیادی هم هست قرار داره اما بزرگترین گسل استان خراسان همون گسل درونهه.

ایشون با بیان اینکه در مورد فعال و غیرفعال بودن گسل نظرات متفاوتی هست و بعضیا فکر می کنن گسل خیلی فعاله و بعضی کارشناسان هم میگن: گسل درونه فعالیتی نداشته و خاموشه، گفت: خاموش بودن گسل بدین معنا نیس که تهدیدی وجود نداره.

ایشون با اعلام اینکه کاشمر در نقشه جغرافیایی کشور جز مناطق مستعد با خطر بالای زلزله س، اضافه کرد: اینکه اگه زلزله ای در این شهر بیاد واسه بافت مسکونی چه اتفاقی می افته، پیش بینی سختیه، ولی در اندازه خرابی زلزله شاخصای زیادی چون مدت، شدت و کانون عمق زلزله روش زوم شده.

ایشون گفت: با در نظر گرفتن زلزله هایی که تا الان در کشور اتفاق افتاده، میشه گفت بافت فرسوده شهر با یه زلزله بین ۵.۵ تا ۶.۵ ریشتر آوار شده و حتی ممکنه خونه های نوساز که مقاومند هم غیرقابل سکونت شن.

شرافتی با اشاره به اینکه میانگین وقوع زمین لرزه در کشور بسیار پایین و میانگین زلزله های وحشتناک کشور هر ۱۰ سال یه زلزله س، گفت: از اول سال جاری با اینکه در استان هر روز تماشاگر چند زلزله ناچیز و قابل توجه بوده ایم، اما دو زلزله با قدرتهای بالا در قسمت جنوب شهر کاشمر اتفاق افتاده.

ایشون با بیان اینکه واسه حوادث جور واجور به خصوص زلزله یه دوره برگشتی تعریف شده طوری که در هر ۱۰ سال یه زلزله وحشتناک بین ۶.۵ تا ۷ ریشتر در استان خراسان داشته ایم، گفت: در شهرستان کاشمر آخرین زمین لرزه ای که کشتار نزدیک به ۵۰۰۰ نفر رو دربر داشت، مربوط به ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال قبله، ولی باید توجه داشت هر لحظه امکان بروز زلزله مثل زلزله طبس که تا ۳۰۰ سال قبل اینجور زلزله ای نبوده ولی اتفاق افتاد، هست.

این کارشناس مدیریت بحران، اضافه کرد: با هر درجه ریشتر، قدرت زلزله چندین برابر می شه، وقتی زمین لرزه ای با ریشتر بالا در کاشمر اتفاق بیفته، فرقی بین پایین شهر و بالای شهر نیس همه در شعاع اصلی زلزله هستن، در واقع کانون زلزله یه نقطه ریاضی نیس و می تونه تا کیلومترها به عنوان یه کانون زلزله تلقی شه.

ایشون با بیان اینکه زلزله بیشترین خسارات رو در کمترین زمان ممکن داره و بیشتر از سیل خسارت بر جا میذاره، خاطر نشون کرد: بزرگترین زلزله ای که از ۱۴ سال قبل تا الان در شهرستان کاشمر اتفاق افتاده مربوط به سال ۷۷ و با ۵.۴ ریشتر بوده که خسارات و تلفاتی در ورداشته س.

ایشون با اعلام اینکه زلزله به تنهایی نه وحشتناکه و نه خطرناک، بلکه این ساخت و سازه های غیرمقاوم هستن که واسه ما خطرساز می شن، گفت: ساخت و سازه های غیرمقاوم و غیراصولی که به دست خودمون انجام می دیم تهدیدی واسه جون انسانه، در واقع این ساختمونای غیرمجاز هستن که زلزله رو تبدیل به بلا واسه ما آدما کردن.

ایشون با تاکید بر اینکه آموزش در بروز جلوگیری از تلفات صد درصد موثره، گفت: زلزله از واقعیتا و ویژگی هاییه که در زندگی ما هست و یکی از ویژگیای منطقه س.

شرافتی با بیان اینکه در هر ماه تماشاگر چندین زلزله هستیم، پس نمی شه از زلزله فرار کرد، بلکه باید با ساخت و سازه های اصولی و چیدمان درست وسایل اداری و منزل یه زندگی صلح آمیز با زلزله داشته باشیم، گفت: وجود دو گسل بزرگ، گسلای فرعی و سرشاخهای زیاد گسل موجب شده این منطقه به یکی از مناطق زلزله خیر ایران با خطر بالا به حساب آید، پس مردم باید به این فکر باشن که چقدر آماده رویارویی با عاقبتای اون هستن.

۳۰۰ هکتار بافت کاشمر فرسوده س

با اینکه تنها راه مقابله با خطر زلزله مقاوم سازیه، اما ورود بعضی افراد غیرمتخصص در کار ساختمون سازی موجب شده استانداردهای لازم واسه مقاوم سازی رعایت نشه.

خباززاده، رییس نظام مهندسی کاشمر در گفت وگو با ایسنا، منطقه خراسان، با بیان اینکه از مساحت ۱۴۱۶ هکتاری شهر کاشمر ۳۰۰ هکتار به معنی یه چهارم مساحت اون فرسوده س، گفت: با در نظر گرفتن نزدیکی گسل درونه به کاشمر و وضعیت موجود اگه زلزله ای با قدرت زلزله آذربایجان شرقی یا طبس و بم در کاشمر اتفاق بیفته، تماشاگر خسارات بسیار سنگین و تلفات بیشتر از ۶۰ هزار نفر در این شهرستان هستیم و تموم منازل مسکونی فرسوده، ساختمانهای غیرمجاز بدون پروانه فرو خواهند ریخت.

ایشون با اشاره به اینکه ۷۰ درصد ساختمونای شهرستان کاشمر در برابر بار افقی ناپایدارند، گفت: در آمارگیری سال ۵۵ با حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت مساحت شهرستان ۲۳۸ هکتار بوده اما الان که جمعیت اون سه برابر شده، مساحت به شش برابر یعنی ۱۴۱۶ هکتار رسیده حال اینکه اگه قوانین و مقررات شهرسازی در گذشته رعایت می شد و پیش بینی لازم انجام می شد، همون مساحت قدیم شهر با در نظر گرفتن کوچیک شدن خونه ها و رشد آپارتمون سازی جوابگوی جمعیت بود.

ایشون با بیان اینکه با در نظر گرفتن رشد جمعیت پیش بینی نیاز اونا انجام نشده و این موجب شده مردم به سراغ حاشیه نشینی برن، گفت: امروز در تموم سطح شهر تخلف در ساختمون سازی دیده می شه به خصوص زمینای کشاورزی و خونه های قدیمی که تخریب می شن، به صورت ناپایدار خونه جدیدی در اونا ساخته می شه.

ایشون اضافه کرد: قسمتایی از خیابونای شهید مدرس، امام(ره) و ۱۷ شهریور، منطقه حسین آباد، خیابون قائم حاشیه کال و خیابون نیلوفر شهرستان کاشمر که ساختمونایی داره ساخته میشه، ولی غیرمقاوم، در برابر زلزله از آسیب پذیری بیشتری بهره مند هستن.

ایشون هم اینکه با اعلام اینکه با اینکه در شهرهای کاشمر، خلیل آباد و کوه سرخ طی چهار سال گذشته ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ ساختمون مسکونی مقاوم سازی شده اما هنوز ۹۰ تا ۹۵ درصد ساختمونا در شهرستان غیرمقاوم هستن، گفت: وضعیت در روستاها به خصوص کوه سرخ از دید استواری بنا و موقع زلزله فاجعه بارتره، در واقع اگه در کاشمر تو یه زلزله شش ریشتری اتفاق بیفته، ۷۰ درصد خونه ها تخریب شده و در روستاها خونه ای باقی نخواد موند.

رییس نظام مهندسی کاشمر با بیان اینکه در سال تنها ۵۰ هزار مترمربع ساختمون به صورت قانونی و براساس طرح تفضیلی ساخته می شه، گفت: در سطح شهر کاشمر دوگونه ساخت و ساز خلاف داریم، یکی ساخت و سازه هایی که بدون پروانه بوده و بدون نظارت شهرداری و نظام مهندسی به صورت شبونه ساخته می شن و دیگه ساختمونایی که مجوز دو طبقه رو واسه ساخت دارن، اما ۴ طبقه میسازن که با اینکه تخلفه اما با هماهنگی نظام مهندسی و شهرداری انجام شده و پس از پرداخت جریمه، وضعیت قانونی می گیرن، اما برابر قوانین ساخته شده و استواری بنا در اونا رعایت شده.

درسته که سیاست گذاری، تدوین مقررات و بحث نظارتی ساختمون سازی برعهده دولته، ولی شهروندان مخصوصا اونایی که سقف کوچیک شون رو شبونه در حاشیه شهرها بالا می برن، باید واسه سلامتی خودشون رعایت اصول ایمنی رو مهم بدوننش، نباید بذاریم بعضیا براساس یه تصمیم اشتباه، فقط به بیان تاسف اکتفا کنن، بهتره با به کار بستن راهکارهای لازم حافظ جون و مال مردم باشن، چون امکان داره هر روز زلزله ای در راه باشه.