موبایل فرندلی (mobile-friendly) صفحه سایت چیه؟

جواب به این سوال که صفحات سایت شما مخصوصا صفحه اصلی سایت در نمایشگر موبایل چه وضعیتی داره و به اصطلاح دوست موبایل هست یا خیر ؟ با در نظر گرفتن تعداد زیاد کاربرانی که با موبایل وب گردی می کنن و شاید از سایت شما بازدید می کنن از اهیمت بالایی برخورداره ،  شاید به جربزه بشه گفت وب سایتی که دوست موبایل نیس بوسیله گوگل از جایگاهی پایینی از نظر سئو بهره مند هستش.

در این نوشته اول موبایل فرندلی (mobile-friendly) رو تعریف کرده و بعد ابزاری که گوگل واسه تست موبایل فرندلی (mobile-friendly) طراحی کرده رو به شما بازدیدکننده گرامی سایت سئو پارسیان معرفی می کنیم .

موبایل فرندلی بودن سایت بدین معناست که سایت شما در دستگاه های گوشی موبایل یا موبایل ، خوب قابل مشاهده باشه و بشه خوب سایت رو دیدن کرد ، مثلا، شما واسه بازدید از مطالب وب سایتایی که موبایل فرندلی نیستن باید بخش مورد نظر رو زوم کنین؛ اگر قالب موبایل فرندلی مثل این مشکلات رو نداره ، پس موتور جستجوی گوگل به سایتایی که از تکنولوژی ریسپانسیو استفاده کرده باشن و به درستی با موبایل قابل مشاهده باشن ،لقب موبایل فرندلی میده.

الگوریتم mobile friendly تنها بر یافته های جستجو که بوسیله موبایل انجام می شه اثر داره. با به روزرسانی که واسه الگوریتم موبایل فرندلی گوگل انجام شد سایتای که متناسب با موبایل نباشن جایگاه خود رو در رتبه بندی گوگل از دست میدن و بر عکس سایتای که در براساس موبایل فرندلی بودن طراحی شده ان جایگاه بالاتری در موتور جستجو گوگل به . در نتیجه سایتای که به صورت mobile friendly طراحی نشده باشن کاربران خود رو از دست میدن.

گوگل ابزاری به نام در منتشر کرده که علاوه به بررسی سرعت و بهینه بودن صفحات به وبمسترا کمک می کنه تا سایتی هماهنگ با استانداردای mobile friendly داشته باشن. واقعا این وسیله تعیین کننده کارکرد و تطبیق سایتای هماهنگ با استانداردای mobile friendlyه.

PageSpeed Insights

PageSpeed Insights

چیجوری می توان  از موبایل فرندلی (mobile-friendly) بودن سایت خود واسه نمایش در موبایل اطمینان پیدا کرد ؟

واسه تطبیق با الگوریتم موبایل فرندلی گوگل می تونید از ابزاری دیگه به نام هم استفاده کنین. این وسیله به درد بخور مانند وسیله page speed insightه. ولی از رباتای گوگل پیروی می کنه. و به شما کمک می کنه که فایلای مهمی رو که در robots.txt بسته شده ان رو پیدا کنین. چون که این فایلا باعث نبود ارائه سایتای مناسب جهت نمایش در موبایل می شن.

حالا این ریسپانسیو بودن به معنی کلی یعنی mobile friendly بودن سایت و از رقبا خود جلوتره ، چون گوگل و موتورجستجوگرا قوی دیگه تمرکز زیادی روی موبایل mobile friendly کردن.

تست موبایل فرندلی گوگل

تست موبایل فرندلی گوگل  mobile-friendly

مواردی که در mobile friendly باید و باید انجام شه :

بارگذاری سریع صفحات
استفاده نکردن بیشتر از اندازه تبلیغات در صفحات
استفاده اصولی از ریسپانسیو 
به کار گیری تصاویر بهینه با ابعاد مناسب

و …