در سال ۲۰۱۴ که اندی رابین خالق اندروید گوگل رو ترک کرد از اون با نام قهرمانی یاد می شد که دورنمای تلفنای همراه رو واسه همیشه از این رو به اون رو کرده. درسته که نمیشه نقش پررنگ ایشون رو در تشکیل تحولات دنیای موبایل ندیده گرفت اما دلیل واقعی ترک گوگل اونطور که نشریه نیویورک تایمز گزارش داده رسواییای اخلاقی اندی رابین بوده. ماجرا از این قراره که در سال ۲۰۱۴ میلادی زنی از تلاش رابین واسه تجاوز بهش خبر داد و این موضوع واسه خالق اندروید دردسرساز شد.

نشریه تایمز این گزارش خود رو به نقل از دو مدیر ارشد گوگل منتشر کرده و در اون اینطور آورده که بعد از وارد شدن این اتهام علیه رابین گوگل ادعای مطرح شده رو بررسی کرد و پس از مشخص شدن صحت رسواییای اخلاقی اندی رابین، لری پیج مدیرعامل این شرکت بدون این دست اون دست کردن از ایشون خواست که استعفای خود رو ارائه دهد.

در این گزارش اومده که گوگل هرچند میتونست رابین رو به خاطر این اتهام جریمه کنه اما پکیجی ۹۰ میلیون دلاری بهش داد که تقریبا برابر با ۲.۵ میلیون دلار واسه هر ماه (در بازه وقتی دو ساله) و ۱.۲۵ میلیون دلار ماهانه واسه دوسال بعد از اون بود.

این اولین باری نبود که رابین با مشکل روبرو می شد. اونطور که نشریه تایمز گزارش داده قبلا رابین به خاطر رابطه داشتن با زنی در زمان ازدواجش با فردی دیگه بررسی شده بود. در سال ۲۰۱۱ میلادی هم بر خلاف قوانین گوگل که براساس اون کارکنان باید روابط عاطفی شون با همدیگه رو به منابع انسانی گزارش بدن، رابین با یکی از کارکنان خانوم این شرکت وارد رابطه پنهونی شد اما این موضوع رو به منابع انسانی شرکت اطلاع نداد. اون در اوت همون سال از همسرش جدا شد.

در سال ۲۰۱۳ که گوگل مدیریت کروم و دستگاه های اندرویدی رو با همدیگه ترکیب کرد رابین جنگ قدرت رو به پیچای باخت و در همون زمان با یکی از مهندسان واحد اندروید وارد رابطه عاطفی شد و کمی بعد (یعنی در سال ۲۰۱۳) اون خانوم به رابطه خود با ایشون پایان داد اما رابین این پایان رو نپذیرفته و از خط قرمزهایش عبور کرد. این خانوم تا سال ۲۰۱۴ حرفی از آزار و اذیت رابین به میان نیاورد و در آخر عزمشو جزم کرد که موضوع رو با واحد منابع انسانی گوگل در میان بزاره. کمی بعد بررسیا شروع شد و گوگل پاداشی به ارزش حدودی ۱۵۰ میلیون دلار رو به شکل سهام به رابین داد. مشخص نیس که اعضای هیئت مدیره این شرکت که اینجور پاداشی رو واسه خالق اندروید در نظر گرفته بودن از رسواییای اخلاقی اندی رابین باخبر بودن یا خیر.

جایزه ۱۵۰ میلیون دلاری رابین باعث شد که اون واسه گفتگو برسر پکیج خروجش از گوگل دست بالاتر رو داشته باشه چون این شرکت تلاش می کرد که از مطرح شدن شکایتای جور واجور علیه خود و در آخر جلب توجه بیشتر به خود جلوگیری کنه.

رابین در زمان خروجش از شرکت پاداشی به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار به شکل سهام گرفت

البته منتشر کردن اینجور خبری در مورد گوگل خیلی هم عجیب نیس چراکه طبق گزارش نشریه The Information سال گذشته هم گوگل بررسیایی رو در مورد رسواییای اخلاقی اندی رابین در محیط کار انجام داد. پس از منتشر کردن این گزارش رابین شرکت اسنشال رو که بعد از ترک گوگل راه اندازی کرده بود واسه یه مدت کوتاه ترک گفت و یه چند وقت پیش دوباره به سر کار خود برگشت.

انتشار گزارش نیویورک تایمز در رابطه بر سرپوش گذاشتن گوگل روی رسواییای اخلاقی اندی رابین شدیدا مورد توجه مدیرعامل این شرکت قرار گرفت و در ادامه پیچای و Eileen Naughton نایب رئیس بخش عملیات ستادی گوگل رو بر اون داشت تا ایمیلی واسه کارکنان شرکت ارسال کنن و اعلام کنن که گوگل واسه تامین امنیت کارکنانش تموم تلاش خود رو به خرج میده و در همین رابطه هم گامای مهمی رو ورداشته تا اطمینان حاصل کنه که محیطی ایمن رو واسه کارکنانش جفت و جور می کنه. جالبه بدونین که در دو سال گذشته ۴۸ نفر به خاطر اقدامات غیراخلاقی از گوگل اخراج شدن که از این میان ۱۳ نفرشون در گروه مدیران ارشد شرکت هستن.